SSD til gaming – sammenlign 5 NVMe-drev på 1 TB
Find en SSD, der passer til din computer. Sammenlign fem NVMe-drev med kapacitet, specifikationer, pris og lagerstatus.
Reklame: Siden indeholder affiliate-links. Vi kan modtage provision ved køb via vores links. Det ændrer ikke din pris.
Sammenlign 5 udvalgte produkter
Priser inklusive moms og lagerstatus er kontrolleret hos forhandlerne den 4. oktober 2026. Begge dele kan ændre sig.

Geekd
Kingston NV3 1 TB
På lager
- 1 TB · M.2 2280
- PCIe 4.0 ×4 · NVMe
- Op til 6.000 MB/s læsning
- Op til 4.000 MB/s skrivning
- Model SNV3S/1000G
Vores prisvalg blandt de tre viste 1 TB-drev. Kontrollér kompatibilitet og kapacitetsbehov. Hastighedstallene er producentens maksimumtal.
Læs mere
Proshop
Samsung 990 EVO Plus 1 TB
På lager
- 1 TB · M.2 2280
- PCIe 4.0 ×4 / 5.0 ×2 · NVMe
- Op til 7.150 MB/s læsning
- Op til 6.300 MB/s skrivning
- Model MZ-V9S1T0BW
Et alternativ, hvis du også flytter store filer. Merprisen bør vurderes ud fra din brug; sekventiel læsehastighed fortæller ikke alene om spillets loadtid.
Læs mere
Proshop
WD Black SN850X 1 TB
På lager
- 1 TB · M.2 2280
- PCIe 4.0 ×4 · NVMe
- Op til 7.300 MB/s læsning
- Op til 6.300 MB/s skrivning
- Denne variant er uden køleprofil
Relevant at sammenligne til mere krævende brug. Undersøg bundkortets SSD-køling, da denne variant sælges uden køleprofil. Ingen garanti for højere FPS.
Læs mere
Proshop
Lexar NM790 1 TB
På lager · 1–2 dage
- 1 TB · M.2 2280
- PCIe 4.0 ×4 · NVMe
- Op til 7.400 MB/s læsning
- Op til 6.500 MB/s skrivning
- Uden køleprofil
Et alternativ med høje oplyste maksimumhastigheder til en lavere pris end Samsung og WD ved opslaget. Det er ikke en måling af spil-loadtider.
Læs mere
Geekd
Crucial E100 1 TB
Fjernlager · 2 hverdage
- 1 TB · M.2 2280
- PCIe 4.0 ×4 · NVMe
- Op til 5.000 MB/s læsning
- Op til 4.500 MB/s skrivning
- Uden køleprofil
Et ekstra Gen4-valg fra Geekd. Ved de viste priser er NV3 billigere og NM790 tæt på i pris; sammenlign derfor før køb.
Læs mereSammenlign pris og specifikationer
Vi sammenligner forskellige modeller. Knapperne er reklamelinks.
| SSD | Kapacitet | Format | Maks. læsning | Maks. skrivning | Pris | Lager ved opslag | Forhandler |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kingston NV3 1 TB Geekd | 1 TB | M.2 2280 | 6.000 MB/s | 4.000 MB/s | 1.459 kr. | På lager | Læs mere |
| Samsung 990 EVO Plus 1 TB Proshop | 1 TB | M.2 2280 | 7.150 MB/s | 6.300 MB/s | 1.650 kr. | På lager | Læs mere |
| WD Black SN850X 1 TB Proshop | 1 TB | M.2 2280 | 7.300 MB/s | 6.300 MB/s | 1.789 kr. | På lager | Læs mere |
| Lexar NM790 1 TB Proshop | 1 TB | M.2 2280 | 7.400 MB/s | 6.500 MB/s | 1.562 kr. | På lager · 1–2 dage | Læs mere |
| Crucial E100 1 TB Geekd | 1 TB | M.2 2280 | 5.000 MB/s | 4.500 MB/s | 1.499 kr. | Fjernlager · 2 hverdage | Læs mere |
Swipe tabellen vandret på mobil.
SSD til gaming: Hvad skal du prioritere?
En SSD til gaming skal først og fremmest passe til computeren og have plads til de spil, du bruger. I denne guide sammenligner vi fem interne 1 TB NVMe-drev fra Proshop og Geekd. Alle bruger M.2 2280-formatet, men kontrollér stadig bundkortets dokumentation før køb.
Er 1 TB nok til dine spil?
Vores råd er at lægge pladsbehovet for dine vigtigste spil sammen med Windows, programmer og egne filer. Et bibliotek med få spil kræver mindre plads end mange store installationer, optagelser og mods. Tjek de faktiske installationskrav hos spiludgiverne frem for at regne med et fast antal spil pr. TB.
1 TB er kapaciteten, producenten markedsfører drevet med. Den ledige plads efter formatering og installation af operativsystemet er lavere. Hvis plads allerede er dit problem, bør du også sammenligne prisen på et større drev, før du køber endnu en 1 TB-model.
Læsning, skrivning og spiloplevelse
Tabellens MB/s-tal er oplyste maksimale sekventielle læse- og skrivehastigheder. De er nyttige til at forstå specifikationerne, men de er ikke vores målinger af spil. Et drev med et højere tal er ikke automatisk det bedste køb til dit spilbibliotek.
Vores råd: Vurder merprisen ud fra hele din brug. Hvis du ofte flytter store filer eller arbejder med video, kan andre egenskaber få større betydning end ved almindelig gaming. En SSD-opgradering bør ikke sælges som en garanti for højere FPS.
M.2 2280, PCIe og NVMe forklaret
M.2 2280 beskriver drevets fysiske format: 22 mm bredt og 80 mm langt. NVMe er protokollen, og PCIe angiver forbindelsen. En M.2-plads er ikke i sig selv bevis for, at alle M.2-drev passer eller understøttes.
Alle tre modeller i tabellen er NVMe-drev. Samsung 990 EVO Plus er oplyst med PCIe 4.0 ×4 / 5.0 ×2, mens de øvrige er PCIe 4.0 ×4. Tjek bundkortets understøttelse, delte forbindelser og eventuelle begrænsninger i manualen.
Kontrollér dette før opgradering
- Er der en ledig M.2-plads med understøttelse af NVMe og længden 2280?
- Er monteringsskrue eller lås til stede?
- Har bundkortet en køleprofil, og passer den til drevet?
- Skal Windows flyttes, geninstalleres eller blive på det gamle drev?
- Har du en sikkerhedskopi af vigtige filer, før du ændrer lagringen?
SN850X-varianten i vores oversigt er uden køleprofil. Få forhandleren til at bekræfte den passende løsning til din computer, hvis du er usikker på montering eller køling.
Ny computer eller ekstra SSD?
Hvis du køber en færdigbygget computer, skal du sammenligne forhandlerens lager-tilvalg med prisen på en separat SSD og eventuel montering. Vores guide til gaming PC under 10.000 kr. viser både computere med 500 GB og 1 TB, så lagerpladsen bør indgå i prisvurderingen.
RAM og SSD løser forskellige behov. Læs også vores guide til 16 eller 32 GB RAM, hvis du er i tvivl om, hvilken opgradering du har brug for.
Ofte stillede spørgsmål
Passer en M.2 SSD til alle gamingcomputere?
Nej. Kontrollér format, forbindelsestype og bundkortets understøttelse. Det er særligt vigtigt ved bærbare og kompakte systemer.
Er tabellens hastigheder egne tests?
Nej. Det er oplyste maksimumhastigheder for de konkrete 1 TB-varianter. Ydelsen afhænger af system, arbejdsopgave og drevets tilstand.
Hvorfor vælge en dyrere SSD?
Vores råd er at betale ekstra for egenskaber, du faktisk har brug for, efter sammenligning af konkrete tests og vilkår. Vælg ikke kun ud fra det højeste MB/s-tal.
Kilder og produktdata
Priser og lagerstatus kommer fra de linkede forhandlere. Kingstons NV3-specifikationer angiver 6.000/4.000 MB/s for 1 TB-varianten; Geekds beskrivelsestekst havde andre tal, så vi bruger producentens. Samsung angiver 7.150/6.300 MB/s for 990 EVO Plus 1 TB. SN850X-data er fra Proshops specifikationer for den linkede variant.
Lexar NM790 eller Crucial E100?
Ved opslaget koster NM790 63 kr. mere end E100 og har højere oplyste sekventielle maksimumhastigheder. Vores vurdering er derfor, at NM790 er værd at overveje, hvis begge passer til computeren. NV3 er fortsat billigst blandt de fem. Det afgør ikke alene forskellen i faktiske spil-loadtider.
Lexars produktdatablad angiver 7.400/6.500 MB/s for 1 TB NM790. E100-oplysningerne er angivet på Geekds linkede produktside.
Byg et setup, der passer sammen
Udvalget bygger på pris, specifikationer og tilgængelighed hos vores forhandlere. Vi har ikke testet produkterne fysisk eller udført egne benchmarks.