Find din gaming PC
Menu
Forside → Bedste Gaming PC 2026 – Find den rigtige gaming computer

Bedste Gaming PC 2026 – Find den rigtige gaming computer

Gamercomputer.dk

Bedste Gaming PC 2026 – Find den rigtige gaming computer

Find den bedste gaming PC til dit budget i 2026. Vi sammenligner fem modeller på pris, CPU, grafikkort, RAM og SSD, så du kan vælge ud fra dine spil og din skærm.

✓ 5 udvalgte modeller ✓ 1080p · 1440p · 4K ✓ Sammenlign specs og priser
Se gaming PC’erne ↓
Priser og lagerstatus kan ændre sig hos forhandleren.

Annonce – siden indeholder reklamelinks. Vi kan modtage provision ved køb via links. Det ændrer ikke din pris.

Bedste gaming PC’er – 5 modeller at sammenligne

Fra en prisvenlig gaming PC til kraftige modeller til 1440p og højere grafikindstillinger.

DUTZO Esport Ember
🏆 Bedst til budget

DUTZO Esport Ember

7.299 kr.
CPUIntel Core i5-14400F
GPURTX 5060 8 GB
RAM16 GB DDR4
SSD1 TB NVMe SSD

Et oplagt valg, hvis du vil holde budgettet nede og primært spiller i 1080p.

Læs mere →
Geekd Top Fragger Pro
⭐ God til 1080p

Geekd Top Fragger Pro

8.999 kr.
CPUIntel Core i5-12400F
GPURTX 5060
RAM16 GB DDR5
SSD1 TB NVMe SSD

Et balanceret valg til 1080p-gaming med DDR5 og 1 TB lagerplads.

Læs mere →
DUTZO Gaming Wildfire
🎯 Bedst til 1440p

DUTZO Gaming Wildfire

12.199 kr.
CPUAMD Ryzen 5 9600X
GPURTX 5070 12 GB
RAM16 GB DDR5-6000
SSD1 TB SSD

Et valg til 1440p med RTX 5070 og Ryzen 5 9600X. Standardmodellen har 1 × 16 GB RAM; 32 GB og Windows-licens er tilvalg.

Læs mere →
Geekd Intel Beast
⚡ Kraftigt valg

Geekd Intel Beast

15.499 kr.
CPUIntel Core i7
GPURTX 5070
RAM32 GB DDR5
SSD1 TB NVMe SSD

Til dig der prioriterer høj ydelse, 32 GB RAM og et kraftigere RTX 5070-grafikkort.

Læs mere →
Geekd Quantom Nova
🚀 Performance-valg

Geekd Quantom Nova

16.499 kr.
CPUIntel Core Ultra 7-265KF
GPURTX 5070
RAM32 GB DDR5
SSD1 TB NVMe SSD

Et performance-orienteret valg til krævende gaming og dig, der vil have ekstra CPU-kraft.

Læs mere →

Sammenlign gaming PC’erne

Se de vigtigste specifikationer samlet ét sted.

Gaming PCPrisCPUGrafikkortRAMSSDVores vurderingForhandler
DUTZO Esport Ember7.299 kr.Intel Core i5-14400FRTX 5060 8 GB16 GB DDR41 TB NVMe SSD🏆 Bedst til budgetLæs mere →
Geekd Top Fragger Pro8.999 kr.Intel Core i5-12400FRTX 506016 GB DDR51 TB NVMe SSD⭐ God til 1080pLæs mere →
DUTZO Gaming Wildfire12.199 kr.AMD Ryzen 5 9600XRTX 5070 12 GB16 GB DDR5-60001 TB SSD🎯 Bedst til 1440pLæs mere →
Geekd Intel Beast15.499 kr.Intel Core i7RTX 507032 GB DDR51 TB NVMe SSD⚡ Kraftigt valgLæs mere →
Geekd Quantom Nova16.499 kr.Intel Core Ultra 7-265KFRTX 507032 GB DDR51 TB NVMe SSD🚀 Performance-valgLæs mere →

Hvilken gaming PC passer til dig?

Dit budget og den opløsning, du spiller i, bør være udgangspunktet.

💰 Gaming PC omkring 7.000–9.000 kr.

Her får du typisk en stærk løsning til almindelig gaming i 1080p. RTX 5060-klassen er interessant, hvis du vil have god ydelse uden at gå langt op i pris.

⚡ Gaming PC omkring 12.000–17.000 kr.

I denne klasse får du mere rå grafikydelse, mere RAM og bedre muligheder for 1440p-gaming og højere grafikindstillinger.

1080p, 1440p eller 4K?

1080p

Et godt valg til esports- og konkurrencetitler som CS2 og Fortnite, hvor høj FPS ofte er vigtigere end maksimal opløsning.

1440p

Et populært kompromis mellem skarp billedkvalitet og høj FPS. Her bliver grafikkortet særligt vigtigt.

4K

4K kræver markant mere grafikkraft. Hvis du vil spille moderne AAA-spil i 4K, bør du prioritere et kraftigere grafikkort og have realistiske forventninger til FPS.

Det skal du kigge efter i en gaming PC

Grafikkort

Grafikkortet har stor betydning for gaming-ydelsen. Se både på GPU-model, VRAM og den opløsning, du vil spille i.

Processor

CPU’en påvirker især FPS i CPU-tunge spil og ved høje billedhastigheder. Kig på processorens generation og antal kerner.

RAM

16 GB kan være fint til mange gaming-PC’er, mens 32 GB giver mere luft til moderne spil, multitasking og længere levetid.

Er du i tvivl om hukommelsen? Læs vores guide til 16 eller 32 GB RAM til gaming, hvor vi forklarer kapacitet, DDR4 og DDR5 samt hvad du skal kontrollere før en opgradering.

SSD

En NVMe SSD giver hurtige opstartstider og korte loadingtider. 1 TB er et praktisk udgangspunkt for en gaming PC.

Gaming PC til Fortnite, CS2 og GTA

Fortnite: En moderne gaming PC med RTX 5060 eller bedre kan være relevant, afhængigt af opløsning og grafikindstillinger.

CS2: Høj FPS gør CPU og grafikkort vigtige, især sammen med en 144 Hz eller 240 Hz skærm.

GTA: Hvis du spiller grafiktunge GTA-titler, er et kraftigere grafikkort relevant, særligt ved 1440p og 4K.

Sådan sammenligner vi gaming-PC’erne

Guiden bygger på forhandlernes oplysninger om hardware, priser og konfigurationer. Anbefalingerne er redaktionelle vurderinger og bygger ikke på egne praktiske tests. Sammenlign også levering, Windows-licens, Wi-Fi og opgraderinger, før du vælger. Kontrollér den endelige konfiguration hos forhandleren.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er den bedste gaming PC i 2026?

Det afhænger af dit budget, dine spil og den opløsning, du vil spille i. Derfor bør du sammenligne både CPU, GPU, RAM, SSD og pris.

Hvor meget koster en god gaming PC?

Der findes gode løsninger i flere prisklasser. De fem modeller øverst på siden spænder fra 7.299 kr. til 16.499 kr.

Er 16 GB RAM nok til gaming?

16 GB kan stadig være tilstrækkeligt til mange spil, mens 32 GB giver mere plads til nyere og mere krævende spil samt multitasking.

Er 1 TB SSD nok?

1 TB er et fornuftigt udgangspunkt, men store moderne spil fylder meget. Har du mange spil installeret samtidig, kan mere lagerplads være relevant.

Hvilket grafikkort skal jeg vælge til 1440p?

Det afhænger af spil og ønsket FPS. Kraftigere GPU’er giver mere rå ydelse og større margen ved høje grafikindstillinger.

Skal jeg købe en færdigbygget gaming PC?

En færdigbygget PC kan være en enkel løsning, fordi komponenterne er samlet og systemet er klar til brug. Sammenlign dog altid komponenterne og prisen.

Affiliate: Gamercomputer.dk kan modtage provision, hvis du klikker på et affiliate-link og foretager et køb. Det påvirker ikke den pris, du betaler. Priser, lagerstatus og specifikationer kan ændre sig hos forhandlerne.

Cookies preferences

✕

Others

Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.

Necessary

Necessary
Marketing- og affiliate-cookies bruges til at spore, hvilke tilbud og links du klikker på. De gør det muligt for os at modtage kommission fra vores samarbejdspartnere, uden ekstra omkostning for dig.

Advertisement

Nødvendige cookies er essentielle for, at hjemmesiden fungerer korrekt. De sikrer grundlæggende funktioner som navigation, sikkerhed og adgang til siden. Hjemmesiden kan ikke fungere optimalt uden disse cookies.

Analytics

Statistik-cookies bruges til at forstå, hvordan besøgende interagerer med hjemmesiden. De hjælper os med at analysere trafik og forbedre indhold og brugeroplevelse.

Functional

Funktionelle cookies bruges til at huske dine præferencer, såsom sprogvalg og visningsindstillinger, for at give en mere personlig oplevelse.

Performance

Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.